دمشق در شوک

داوود راجحه، وزیر دفاع: راجحه در آگوست سال گذشته به سمت وزارت دفاع منصوب شد. او پیش از این رییس ستاد ارتش بود. راجحه که یک مسیحی 65ساله ارتدوکس متولد دمشق بود در انفجار روز گذشته در حمله‌ای انتحاری به مرکز امنیت ملی سوریه در دمشق کشته شد. تلویزیون سوریه اعلام کرد ژنرال فهد جاسم فریج، رییس ستاد مشترک به عنوان وزیر جدید دفاع منصوب شده است.
محمد ابراهیم الشعار، وزیر کشور: متولد 1950 از لاذقیه است. او فرمانده نیروهای مسلح سوریه در سال 1971 بود. الشعار دارنده چند سمت امنیتی از جمله ریاست پلیس نظامی سوریه و پیش از آن رییس سازمان اطلاعات نظامی حلب بود. او در سال 2003 به عنوان وزیر کشور جانشین سعید سمور شد و در سال 2011 در دولت عادل صفر، وزارت کشور را بر عهده گرفت.
آصف شوکت، داماد بشار اسد: ژنرال شوکت به عنوان یکی از فرماندهان ارشد امنیتی و از چهره‌های حلقه نزدیک به بشار اسد شناخته می‌شد. مقام او در سال ۲۰۱۰ از ریاست سازمان اطلاعات ارتش به معاونت فرماندهی ستاد نیروهای مسلح تغییر کرده بود. ستاره بخت او پس از ازدواج با بشری، تنها دختر حافظ اسد طلوع کرد. بین شوکت و ماهر اسد، برادر کوچک بشار اختلافاتی وجود داشت.
ژنرال حسن ترکمانی: خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند ژنرال ترکمانی وزیر پیشین دفاع و مشاور نظامی بشار اسد در سمت مسوول حل بحران سوریه که در حمله روز گذشته مجروح شد، پس از چندین ساعت جان سپرده است. او هنگام شرکت در جلسه سازمان امنیت ملی با حضور برخی وزیران و مقامات امنیتی بر اثر انفجار بمب زخمی و سپس کشته شد.
هشام اختیار، رییس سازمان امنیت ملی سوریه و سرلشکر طلال مخلوف نیز در انفجار روز گذشته زخمی شدند

وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای اقدام تروریستی انفجار روز چهارشنبه در دمشق که منجر به کشته و زخمی‌شدن تنی چند از مقامات از جمله وزیر دفاع سوریه شد را به شدت محکوم کرده و مراتب تسلیت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را به ملت و دولت این کشور ابراز و با بازماندگان آنان اعلام هم‌دردی کرد. در بیانیه‌ وزارت خارجه ایران آمده است: جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که بارها تاکید کرده است هرگونه خشونت و توسل به اقدامات تخریبی را محکوم کرده و بر این باور است که تنها راه عبور از بحران جاری در سوریه انجام گفت‌وگو به منظور یافتن راه‌های سیاسی برون‌رفت از مشکلات جاری است، چراکه هرگونه بی‌ثباتی در این کشور می‌تواند تشنج و بحران را در منطقه دامن زده و به گسترش بیشتر خشونت و ناآرامی بینجامد.

/ 0 نظر / 37 بازدید